piątek, 1 maja 2015

Wszystko o śmieciach

Dobrym uzupełnieniem edukacji ekologicznej są praktyczne warsztaty. Wiosna sprzyja porządkom w domach, ogrodach, najbliższym otoczeniu i warto wprowadzać akcje, związane z segregacją odpadów, nawiązujące do życia w zgodzie z przyrodą, ale także wspomagające twórcze wykorzystanie różnych przedmiotów i korzystanie z nich w innej formie.
22 kwietnia grupa projektowa "Przyroda pod lupą" zaprosiła na spotkanie przedstawicieli lokalnego zakładu zajmującego się odpadami i recyclingiem, firmę TRASZKAN z Zegartowic. Goście za pomocą prezentacji multimedialnej wprowadzili dzieci i dorosłych uczestników w tematykę aktywnej ochrony środowiska. Następnie na konkretnych zadaniach dzieci poznawały zasady segregowania śmieci. Szkoła wzbogaciła się też o makietę edukacyjną, z pomocą której można dowiedzieć się, jakie materiały można odzyskać, oddając je do wyspecjalizowanych firm i co następnie można z nich ponownie wyprodukować.Goście wyrazili na koniec spotkania nadzieję, iż "przyswojone na warsztatach informacje zostaną zapamiętane na bardzo długo". Edukacja to proces ciągły, wspomaganie go i wzmacnianie z każdej strony sprzyja utrwalaniu dobrych nawyków, nie tylko w kwestii ekologii. Wychowawczynie najmłodszych dzieci, panie Ewa Mirek-Sirignano, Iwona Wójtowicz, Katarzyna Tokarz oraz Anna Ziemba systematycznie dbają o rozwój swoich zespołów i stale inspirują dzieci, ale także i rodziców.
Na terenie szkoły, na każdym poziomie budynku, znajdują się wystawy, prace uczniów oraz materiały proekologiczne. Animatorką tej części działania jest nauczycielka przyrody, pani Anna Jasek.
To bardzo cenne i warte promowania prace projektowe, za które serdecznie dziękujemy :)
Wspólne społecznie inicjowane aktywności proekologiczne i małe oddolne  'kampanie' z pewnością przyczyniają się do zwiększenia świadomości proekologicznej.
Przy okazji polecamy także sięganie do bogatej bazy materiałów edukacyjnych EKOEDUKACJA.

2 komentarze:

 1. Brawo! Edukacja ekologiczna to bardzo ważna rzecz. Uważam, że zdecydowanie więcej czasu powinniśmy poświęcać temu tematowi, tak żeby najmłodsi wyrośli na świadomych ludzi, którzy dbają o nasze środowisko. Jestem bardzo ciekawa jakie będą Wasze kolejne działania. Z niecierpliwością czekam na kolejne relacje :)

  Pozdrawiam serdecznie
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Aneto - za pasem nasze Święto Niezapominajki. Będzie rodzinnie, edukacyjnie i miejmy nadzieję, że także na świeżym powietrzu. Ekologicznie koniecznie - w naszym otoczeniu to bardzo ważna sprawa :)
  Relacje zawdzięczamy wspaniałym paniom, opiekującym się grupami naszych dzieci. Ta 'niezapominajkowa' będzie z pewnością mocno niebieska!
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń